Gdzie i kiedy?
Różanka
Od: niedziela, 3 lipca 2016, 11:00
Do: niedziela, 3 lipca 2016, 16:00
Za ile?
darmowe
Co roku w Ogrodzie Różanym organizowany jest festyn z okazji urodzin Szczecina. W tym roku impreza odbędzie się w niedzielę, 3 lipca. W programie znalazło się sporo atrakcji, m.in.: animacje dla dzieci, koncerty oraz różnego rodzaju warsztaty, spośród których każdy na pewno znajdzie coś dla siebie. Nie zabraknie także akcentów nawiązujących do historii.
Tradycyjnie podczas imprezy na mieszkańców czekać będzie ogromny tort urodzinowy (150 kg, 2,5 m długości 0,5 m szerokości). Na finał zaplanowano zabawę taneczną pod chmurką.

Podczas tegorocznych obchodów rocznicy ustanowienia polskiej administracji w Szczecinie 5 lipca, w rocznicę wydarzeń z 1945 r., będzie można poznać niedostępną na co dzień salę szczecińskiego magistratu – gabinet prezydencki. To tam, 71 lat temu, pierwszy prezydent Szczecina, Piotr Zaremba, przejął ostatecznie miasto, które wróciło w granice Polski.

Program uroczystości
Ogród Różany
3 lipca, godz. 12:00 - 17:00

Tort urodzinowy:
rozpoczęcie poczęstunku o godz. 12.00

Koncerty:

g. 12.00 - 14.00
• Kontrast Kwartet – specjalny koncert urodzinowy
• Paweł Kluczko – koncert pieśni i ballad ukraińskich

Wiele atrakcji i działań interaktywnych dla dzieci i rodzin:
g. 12.00 - 15.30
• Gra planszowa Kupiec Szczeciński
• Promocja programu Szczecin Przyjazny Rodzinie
• Urodzinowe animacje dla dzieci
• Warsztaty plastyczne
• Warsztaty muzyczne i taneczne „Folkowy zawrót głowy”

Zabawa taneczna pod chmurką:

g. 14.30 - 17.00
• „Folkowy zawrót głowy”, g. 14.30 - 15.30, zabawa taneczna prowadzona przez Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG
• „DJ Petryczko”, g. 15.30 - 17.00, ciąg dalszy zabawy w rytmie największych przebojów lat 60-tych

Ponadto akcenty historyczne nawiązujące do pierwszych lat powojennych Szczecina - wystawa IPN "Trzymamy Straż nad Odrą".


Urodzinowe animacje dla dzieci to m.in. modelowanie balonów, gigantyczne bańki, malowanie buzi.

Warsztaty muzyczne i taneczne "Folkowy zawrót głowy", czyli opowieść o muzyce folkowej. Uczestnicy warsztatów zapoznają się z historią polskiej muzyki, zainspirowanej polskim folklorem. W programie: warsztaty wokalne, pokaz i nauka polskich tańców ludowych oraz wspólne śpiewanie polskich piosenek folkowych. Warsztaty poprowadzi Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Szczecińskiej KRĄG.

Wystawa IPN "Trzymamy Straż nad Odrą"
Akcja osiedleńcza zapoczątkowana na Pomorzu Zachodnim w 1945 r. trwała kilka następnych lat. Tereny do niedawna niemieckie stopniowo zasiedlano ludnością polską, przybywającą z różnych stron kraju i zagranicy. Władze zabiegały o pozyskanie jak największej liczby osiedleńców oraz o jak najszybsze zagospodarowanie nowych obszarów. Było to uwarunkowane wymogami polityki zagranicznej. Aby wesprzeć ten złożony proces, potrzebne było ideologiczne i historyczne uzasadnienie. W dniach 12–14 kwietnia 1946 r. przygotowano Dni Szczecina – zlot młodzieży pod hasłem „Trzymamy Straż nad Odrą”, który zgromadził ok. 50 tys. uczestników z całego kraju. Wśród nich dominowali harcerze. Program obchodów otwierano stwierdzeniem: „Celem uczczenia I rocznicy wyzwolenia Szczecina oraz zamanifestowania woli Narodu posiadania tego miasta Komitet Organizacyjny I Obchodu Trzymamy Straż nad Odrą organizuje następujące uroczystości”. Wydaje się, że był to główny i dominujący cel, co nie wyklucza wykorzystania imprezy także do doraźnych celów politycznych, w tym kampanii przed referendum zaplanowanym na czerwiec 1946 r. czy wywarcia presji na Polskie Stronnictwo Ludowe. Obchody planowano jako cykliczne, organizowane corocznie w różnych miastach tzw. ziem odzyskanych.